Početna strana > Hronika > Češki parlament izglasao nepoverenje vladi
Hronika

Češki parlament izglasao nepoverenje vladi

PDF Štampa El. pošta
sreda, 25. mart 2009.

Posle burne četvoročasovne debate poslanički dom češkog parlamenta izglasao nepoverenje vladi premijera Mireka Topolaneka. Češki premijer Mirek Topolanek ocenio je da pad njegove vlade tehnički neće ugroziti predsedavanje Češke Evropskom unijom, ali da će oslabiti sposobnost Praga da u ime Unije nalazi kompromisna rešenja.

"Pad vlade neće tehnički ugroziti naše predsedavanje, jer su naši činovnici sposobni da obave posao, valjda čak i bez nas političara", kazao je Topolanek češkoj televiziji. On je, međutim, upozorio da će pad vlade ugroziti sposobnost Češke da na čelu Unije dogovara kompromise. "EU se navikla da kao predsedavajuća zemlja pregovaramo oštro. Sada će ta pozicija biti slabija", kazao je Topolanek.

Poslanički dom češkog parlamenta izglasao je nepoverenje manjinskoj vladi desnog centra, koja po ustavu sada mora da podnese ostavku. Izglasavanjem nepoverenja zadat je udarac premijeru Mireku Topolaneku usred šestomesečnog predsedavanja Češke Evropskoj uniji. Vlada će, međutim, ostati sve dok predsednik Vaclav Klaus ne imenuje novu administraciju ili do izbora, javlja Rojters. Glavne partije u vladi i opoziciji ne isključuju mogućnost održavanja prevremenih izbora, pre redovnih izbora predviđenih za sredinu 2010. godine.

Topolanek je odmah posle glasanja, u kome je opoziciona levica zahvaljujući otpadnicima iz vladajuće koalicije našla neophodan 101 glas da obori vladu, najavio da će postupati u skladu s Ustavom i podneti ostavku predsedniku Vaclavu Klausu. "Nadam se da će predsednik Klaus postupiti u skladu s običajima i ponovo mi poveriti da probam da sastavim novu vladu", rekao je Topolanek.

Lider opozicione Češke socijaldemokratske stranke Jirži Paroubek ima drugačije predstave kako bi trebalo da postupi šef države i predložio je da Topolanekova vlada u ostavci dovrši predsedavanje EU do kraja juna, a zatim da zemlju do vanrednih parlamentarnih izbora u jesen vodi činovnička vlada.

Glavna žrtva pada vlade u Češkoj biće Lisabonski sporazum zato što sa vanrednim parlamentarnim izborima taj ključni sporazum o reformi evropskih institucija, koji prema uverenju moćnih članica EU predstavlja uslov za proširenje Unije i na zapadni Balkan, ima sada minimalne šanse da u Češkoj bude ratifikovan do kraja godine.

Prema češkom ustavu, vlada mora da podnese ostavku kad joj parlament izglasa nepoverenje. Ovo je peti put da opozicija od 2006. godine pokušava da izglasa nepoverenje vladi. Glavna zamerka su slabi rezultati u rešavanju teške ekonomske situacije.

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner